ورود

عضویت
Search - K2 Improved Search Plugin by Offlajn
جستجو -مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو - محتوا
جستجو - خبرخوان ها
جستجو - وب لینک ها
مکان شما:صفحه اصلی»بازی های رایانه ای»تحلیل،نقد و بررسی بازی ها»منجی گرایی به سبک ولفنشتاین

منجی گرایی به سبک ولفنشتاین

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بازی ولفنشتاین یکی از بازی‌های معروفی است که از سال 1981 برای کنسول‌های مختلف بازی منتشرشده است. این بازی در سبک اول‌شخص و پایه‌گذار سبک مخفی کار stealth game است.4 نسخه آن برای داس منتشر و نسخه ویندوزی آن در سال 2001 با عنوان بازگشت به قلعه ولفنشتاینReturn to Castle Wolfenstein توسط شرکت Activision به بازار جهانی آمد.
بازی در بستر جنگ جهانی دوم جریان دارد و ظاهر بازی این است که سرباز آمریکایی به نام ویلیام بلازکویچWilliam Joseph Blazkowicz برای مقابله با پروژه‌های خبیثانه آلمان نازی در میدان سخت نبرد مانند ابرقهرمان مبارزه کرده و در مراحل پایانی هر سری موفق به انجام این مأموریت و نجات جهان از شر آلمان نازی می‌شود!
در بستر این بازی حوادث مختلفی اتفاق می‌افتد. او نه‌تنها با آلمانی‌ها می‌جنگد، بلکه باید مقابلپروژه‌های شیطانی آن‌ها هم بایستد! و اینجاست که ذهن فعال مخاطب از خود می‌پرسد این چه پروژه‌ای است که بلازکویچ چندین مرحله برای خنثی سازی آن باید با ابر ماشین‌های آلمانی و موجودات شیطانی مانند ارواح خبیث و دیوها مبارزه کند؟!

بررسی بازی ولفنشتاین

در ابتدای اولین نسخه ویندوزی این بازی به نام Return to Castle Wolfenstein فیلم تأمل برانگیزی به نمایش در می‌آید. در سال 942 پس از میلاد مسیح (ع)، فردی خون‌خوار و بی‌رحم باهیبتی بسیار ترسناک و قوی اندام با سربازان خود در حال کشتن عده‌ای هستند، در این هنگام فردی شبیه به راهب‌ها درباره عواقب کارش به او هشدار داده و برای جلوگیری از فعالیت‌های ضدبشری با او درگیر می‌شود. پس از برخورد و دافعه دو نیرو، هریک به سمتی پرتاب می‌شوند. فرد خبیث آماده کشتن راهب می شود در حالی‌که راهب بر روی زمین با سنگی شبیه به کهربا در حال حکاکی است در این هنگام نوری از آسمان آمده و فرد خبیث را به اعماق زمین که شبیه چاهی عمیق است می‌برد و پس از آن تمام ستون‌ها و سنگ‌ها بر آن محل خراب می‌شوند. پس از هزار سال یعنی در سال 1942 نیروهای ارتش نازی در حین انجام حفاری پی به آن مکان مدفون شده می‌برند و پس از آن زندانی در یک قلعه نمایش داده می‌شود که بلازکویچ در آنجا زندانی است و باید از آنجا فرار کرده و به محل انجام حفاری‌ها برسد!
اما چه وقایعی در این مکان در جریان است؟ چه پروژه ای در آنجا در حال اجراست؟ چرا افراد مخصوصهیملر که از افراد معتمد هیتلر هستند دست به چنین حفاری‌هایی می‌زنند؟ چرا عده‌ای باید به دنبال مکانی باشند که هزار سال پیش در آنجا چنین اتفاقی افتاده است؟
همان‌طور که گفته داستان ظاهری بازی در جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد اما این همه ماجرا نیست! به قسمتی از مکاشفات یوحنا از آخرین قسمت کتاب عهد جدید توجه فرمایید:
«سپس فرشته ای را دیدم که از آسمان پایین آمد، او کلید چاهی بی انتها را همراه می‌آورد و زنجیری محکم در دست داشت، او اژدها (شیطان) را گرفت و به زنجیر کشید و برای مدت هزار سال به چاه بی انتها افکند. سپس در چاه را بست و قفل کرد، پس از گذشت این مدت اژدها برای چند لحظه آزاد گشته خواهد شد. پس از این مدت شیطان آزاد خواهد شد و اقوام گوناگون را برای جنگ متحد خواهد کرد آنان سپاه عظیمی را تشکیل خواهند داد.»
پر واضح است که تفکر این بازی یک تفکر منجی گرایی است و براساس مکاشفات یوحنا قصد دارد نشان دهد که آلمان نازی برای نابودی دشمنانش اقدام به آزادسازی شیطان پس از هزار سال می‌کند در آخرین مرحله بازی زنی جادوگر با ظاهری شیطانی و منافی عفت با خواندن اورادی فرد خبیث را از چاه بیرون می‌کشد و شما باید او را نابود کنید!

تحلیل بازی ولفنشتاین

این نگاه آخرالزمانی به جنگ جهانی دوم و ادامه آن در نسخه‌های بعدی این بازی نیز حفظ شده است. در این بازی ها جادوگران یهودی جایگاه خاصی دارند که مرکز فرماندهی و تجمع آن‌ها اتاق‌های زیرزمینی است. در نسخه Wolfenstein منتشر شده در سال 2009 آلمان نازی اقدام به حفاری‌هایی نموده و به‌وسیله آن دستگاه‌های خارق‌العاده و مرموزی ساخته است. در این بازی چهرهبلازکویچ کمی تغییر کرده و موهای قهوه‌ای او به مشکی متمایل شده است که این می‌تواند به دلیل نزدیکی چهره او به سمت یهودی‌ها باشد.

بازی ولفنشتاین

نکته جالبی که اینجا مدنظر است جدا کردن سر دشمنان توسط نیروهای آلمانی و شیطانی است، برخی از آن‌ها مانند ارواح نامحسوس هستند و شما بعضاً قادر به شناسایی آن‌ها نیستید! اغلب سربازهای آلمانی چهره‌های زمخت و بعضاً شیطانی شبیه گروه black metal دارند. در دفتر فرماندهان آن‌ها فرش‌های ایرانی دیده می‌شود! به نظر می‌رسد این هماهنگ‌سازی‌ها با رفتار برخی گروه‌های تندرو و جاهل اسلامی بی‌دلیل نیست!

بازی آخرالزمانی ولفنشتاین

در جدیدترین نسخه این بازی به نام نظم نوین new order بلازکویچ به مقر آلمان نازی حمله کرده و اسیر می‌شود آلمان‌ها چشمان یکی از دوستان او را در آورده و مغز وی را برای به کارگیری هوش مصنوعی در وسایل نظامی خود در محفظه‌ای نگهداری می‌کنند.
بلازکویچ موفق به فرار از زندان آن‌ها شده و خود را از پنجره‌ای به دریا پرتاب می‌کند، عده‌ای او را نجات داده و تحت درمان قرار می‌دهند اما گویی او دچار بیماری روانی شده پس از اتفاقاتی در سال 1960 یعنی حدود 14 سال بعد، پس از درگیری با سربازان آلمانی، به کمک پرستارش از زندان می‌گریزد. او درباره نتیجه جنگ جهانی می‌پرسد! پاسخی که می‌شنود این است که آلمان نازی در جنگ پیروز شد و از سرنوشت آمریکا می‌پرسد به او پاسخ می‌دهند که انفجار عظیمی رخ داد! نازی ها علیه آمریکایی‌ها از بمب اتم استفاده کرده بودند! او برای جلوگیری و نجات دوستان خود که دربند آلمانی‌ها هستند عازم مرکز فرماندهی عملیات و پروژه‌های آلمان‌ها می‌شود. طی مراحلی به مانند نسخه 2009 این بازی با گروهی زیرزمینی آشنا می‌شود که هر یک از جایی آمدند و یک نفر نماینده از آسیای شرقی نیز در آنجا حضور دارد! آن‌ها جمع شده‌اند تا جلوی حکومت نازی قد علم کرده و جلوی پروژه‌های خبیثانه او را بگیرند!
در این نسخه متأسفانه مانند نسخه‌های قبل و حتی شدیدتر و سخیف‌تر شاهد اجرای پروژه پورنوگرافیهستیم که به‌شدت ذهن مخاطب را دیگر مباحث جنسی کرده و او را غرق بستر داستان و تخیلات می‌کند.
نکته راهبردی این بازی توجیه رفتارهای دولتمردان آمریکا در خلال جنگ جهانی دوم و فعالیت‌های آن‌ها در زندان گوانتانامو است، در این بازی وانمود می‌شود که اگر آمریکا از بمب اتمی استفاده نمی‌کرد نه‌تنها آلمان از بمب اتمی استفاده می‌کرد بلکه پروژه‌های شیطانی و ضد بشری علیه مردم جهان علی‌الخصوص آمریکایی‌ها اجرا می‌کرد. در مراحل بازی شاهد حضور بلازکویچ در زندانی هستیم که شبیه به گوانتامو است. این زندان نه‌تنها محل حبس بلکه اردوگاه کار اجباری هست و افراد ناتوان توسط دستگاه آدم سوزی که شبیه کوره است بلعیده می‌شوند! که این خود تداعی‌کننده اردوگاه‌ها کار اجباری نازی‌ها در جنگ جهانی دوم و به گفته خودشان کوره‌های آدم سوزی است!

نقد بازی ولفنشتاین

در این نسخه مانند سایر نسخه‌ها از مبحث جادوگری و اعداد و ارقام عبری هم‌چشم پوشی نشده و مراحلی را بر همین اساس تدوین نموده‌اند. به‌هرتقدیر در این سری بازی‌ها آلمان‌ها نقش نیروهایشیاطین را دارند که از لحاظ اخلاقی بسیار فاسد، خون‌خوار هستند و بلازکویچ که نماد مردم آمریکاست نقش ابرقهرمان و منجی را بر عهده دارد که برای نجات جهان حتی از جان خود می‌گذرد.

بازی استراتژیک ولفنشتاین

و درنهایت پیشنهاد ما به شما این است که اگر به فکر داشتن زندگی مطلوب به دور از تخیلات مزاحم و محرک هستید از انجام این بازی جدا خودداری نمایید.
منبع: سایت مطالعات راهبردی بدر
تنظیم و ویرایش: سایت حرف آخر

خواندن 701 دفعه

نظر دادن

تماس با ما

اصفهان، شهرک امیریه، خیابان هفتم، فرعی سوم، پلاک 7

03137800803 - 09131649893 - 09131036850

03137800803

 

 آپاراتسروشتلگرامinsta1

logo-samandehi