ورود

عضویت
Search - K2 Improved Search Plugin by Offlajn
جستجو -مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو - محتوا
جستجو - خبرخوان ها
جستجو - وب لینک ها
مکان شما:صفحه اصلی»بازی های رایانه ای»تحلیل،نقد و بررسی بازی ها»تحلیل بازی Silent Hill و بررسی کابالا (5)

تحلیل بازی Silent Hill و بررسی کابالا (5)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

* تحلیل افسانه شناسی

هسته فرقه موجود در سایلنت هیل مربوط به یک افسانه باستانی در مورد "زنده کردن خدا" است. این تفکر در سایلنت هیل از پدر به پسر منتقل شده و تبدیل به یک اصل شده بود. این اصل و عقاید مربوط به آن در 6 تابلوی نقاشی (که در کلیسای جامع سایلنت هیل در قسمت سوم بازی می بینید) به تصویر کشیده شده است.
حال باید برای درک بیشتر موضوع به تحلیل نقاشی های مربوط به این مذهب پرداخت:

سایلنت هیل 13

* مبداء (Origin)
تابلوی اول
نوشته تابلو:
"در ابتدا مردم چیزی نداشتند. بدنشان پر از درد بود و چیزی جز نفرت احساس نمی کردند. آن‌ها هر صبح تا شب مبارزه می کردند، ولی مرگ هیچوقت به سراغشان نمی آمد. آن‌ها ناامیدانه تا ابد محکوم به باقی ماندن در باتلاق فناناپذیری شده بودند..."

* تولد (Birth)
تابلوی دوم
نوشته تابلو:
"مردی ماری را به خورشید عرضه داشت و برای رستگاری دعا کرد. زنی نیز علفی را به خورشید عرضه کرد و برای شادی عبادت کرد. خدا بخاطر ترحمی که به زمین پیدا کرده بود به دنیا آمد. خدا از این دو انسان به دنیا آمد..."
توضیحات لازم: این دو نفر بعدها به آدم و حوا (در این مذهب) معروف شدند. قبیله های آمریکای جنوبی رسوماتی مذهبی مبنی بر "دادن مار و میوه به خورشید و به دنیا آوردن خدا" داشته اند که می‌تواند توضیح دهنده این موضوع باشد که مذهب سایلنت هیل از کجا سرچشمه گرفته است.

* رستگاری (Salvation)
تابلوی سوم
نوشته تابلو:
"خدا زمان را ساخت و آن را به شب و روز تقسیم کرد. خدا راه رستگاری را به مردم نشان داد، به مردم امید و شادی بخشید و فناناپذیری را از آن‌ها گرفت..."

* خلق (Creation)
تابلوی چهارم
نوشته تابلو:
"خدا موجوداتی را خلق کرد تا بتواند مردم را به اطاعتش فرا بخوانند. موجوداتی که خدا خلق کرد به دو گونه تقسیم شدند: خدایان ثانویه و فرشتگان.
خدایان ثانویه متشکل از دو خدا بودند:
خدای قرمز، Xuchilbara و خدای زرد،. Losbel Vith
و در آخر خدا اقدام به خلق بهشت کرد. جاییکه مردم فقط با بودن در آنجا احساس خوشبختی می کردند..."

* انتظار و عهد (Promise)
تابلوی پنجم
نوشته تابلو:
"ولی پس از مدتی قدرت خدا کم شد و خدا نابود شد. تمامی مردم دنیا به خاطر این اتفاق شیون و زاری کردند. درحالیکه خدا آخرین نفس هایش را می کشید به مردم قول داد که به این دنیا برخواهد گشت..."
توضیحات لازم: در میانه ساخت بهشت، قدرت خدا روز به روز کمتر و کمتر شد و با نابودی این خدای مونث "بهشتی" که قول آن داده شده بود هیچوقت کامل نشد...
ولی چرا خدا نابود شد؟
خدا زاییده ای از درد و رنج و شیون بود و در سخت ترین زمان برای مردم پا به این دنیا گذاشته بود. هنگامیکه درد و رنج مردم از بین رفت، منبع اصلی قدرت این خدا (درد و رنج مردم که به او هویت و موجودیت می داد) کمرنگتر و کمرنگتر شد تا جایی که باعث نابودی این خدا شد.
ذهن، افکار و احساسات مردم مهمترین منبع وجودی برای این خدا محسوب می شدند!

* ایمان (Faith)
تابلوی ششم (آخرین تابلو)
نوشته تابلو:
"خدا برای همیشه از بین نرفته. ما باید دعاهایمان را بخانیم و ایمانمان را فراموش نکنیم. ما زندگی هایمان را ادامه خواهیم داد، به این امید که روزی درهای بهشت باز شوند..."
توضیحات لازم: فرقه نمایش داده شده در سایلنت هیل از همینجا شکل گرفت و کار اصلی آن بازگرداندن خدای نابود شده بود. اگر به تابلو دقت کنید، زن و مردی را می بینید که دختر بچه ای را که در قنداقی سفید پیچیده شده درون چاله ای قرار داده اند و در حال دعا کردن هستند.

* تحلیل افسانه شناسی از نظر عقلی

تحلیل افسانه شناسی از نظر عقلی به شما کمک می کند تا بفهمید تمام تابلوهایی که توضیح داده شدند از کجا بوجود آمده اند و واقعیت را درک کنید:

سایلنت هیل 14

مبداء (Origin)
تابلوی اول
از محتوی این تابلو متوجه می شویم که مردم قبل از آمدن"خدا" درحال جنگ با یکدیگر بوده اند. این موضوع می‌تواند نشان دهنده این واقعیت باشد که حوادث اولین تابلو در زمان جنگ داخلی (در میانه قرن نوزدهم) روی داده است.

تولد (Birth)
تابلوی دوم
دو انسان موفق می‌شوند خدایی را به کمک مراسم روحانی به دنیا آورند. در افسانه مشخص شده که این دو فرد (نمادی از آدم و حوا) با عرضه قربانیان خاص به خورشید، موجودی به نام "خدا" را به دنیا می آورند...

رستگاری (Salvation)
تابلوی سوم
به نظر می رسد که این "خدا" ی تازه وارد خیلی سریع ظاهر می‌شود و پس از ظاهر شدن آن، اتفاق های عجیبی در شهر رخ می‌دهد...

خلق (Creation)
تابلوی چهارم
اتفاق های عجیبی در شهر به وقوع می پیوندد. مردم چیزهای عجیبی می بینند. گاهی اوقات فرشته ها و گاهی خدایان باستانی سرخ پوستان در شهر دیده می‌شوند. یکی از این خدایان به روی سرش شیئی هرمی شکل (Xuchilbara) دارد.
در بین این موجودات جدید، زنی که لباسی قرمز بر تن دارد به چشم می خورد. او قدرت هایی فراتر از هر موجودی که در شهر دیده شده بود داشت. بعدها به این زن در لباس قرمز "خدا" گفته شد."خدا"ی شهر سایلنت هیل.

انتظار و عهد (Promise)
تابلوی پنجم
"خدا"به طوری ناگهانی قدرتش را از دست می‌دهد و نابود می‌شود. این اتفاق به احتمال زیاد در سال 1865 روی می‌دهد، یعنی درست زمانی که جنگ داخلی شهر به پایان می رسد و شادی همه جا را فرا می گیرد. با از بین رفتن غم و آمدن شادی، "خدا" که از نیروی روانی "غم و ناراحتی مردم در حال جنگ" به وجود آمده بود، وجودیتش را از دست می‌دهد.
وقتی که فرقه دوباره سعی می کند "خدا" را به دنیا بازگرداند (در همان سال یعنی سال 1865) عاملی جلوی این تولد دوباره را می گیرد و بدین ترتیب "بهشتی" که قرار بود توسط "خدا" ساخته شود هرگز ساخته نمی‌شود.

ایمان (Faith)
تابلوی ششم (آخرین تابلو)
افرادی که می خواستند "بهشت موعود" شکل بگیرد و به آرزوی خود نرسیده بودند، اقدام به تاسیس "فرقه شهر" کردند تا بتوانند با کمک قدرت آن بهشت را از نو بسازند.
درست پس از بوجود آمدن فرقه شهر، افرادی که نقش زیادی در بوجود آمدن"خدا" داشتند موفق به گرفتن عنوان"سینت" شدند. افرادی که این عنوان را دریافت کردند شامل سینت نیکولاس و سینت جنیفر می شدند.
طبق قوانین فرقه، افراد دیگر و مردم معمولی باید به حرف برگزیدگان گوش می دادند و به آن‌ها عمل می کردند تا به "خدا" نزدیکتر شوند.

* خدا (The God)

"خدا" یکی از اعضای جدانشدنی فرقه و شهر سایلنت هیل پس از وقایع جنگ داخلی بود. علی رغم اینکه این خدا همیشه همراه با شهر و فرقه بوده ولی تصویر و شکل این خدا هر دفعه با تغییر طرز تفکر اعضای فرقه تغییر می کرده.
به عنوان مثال در کتاب Silent Hill God Ethymology "خدا" دارای تصویرهایی فراوان است. یکی از تصویرها زنی مو بلند در لباس قرمز را نشان می‌دهد، درحالیکه در تصویری دیگر "خدا" موجودی بزرگ با بال ها و شاخ هایی شیطانی است. حتی در یکی از تصاویر زنی زجر کشیده با موهایی سیاه می بینید که به شدت یادآور دختری کوچک است که در اتاقش سوزانده شده بود (Alessa).

* نام اصلی خدا

از سری بازی‌های سایلنت هیل این‌طور برداشت می‌شود که هر کسی"خدا" را آنطور فرض می کرده که دوست داشته است و همین موضوع باعث به وجود آمدن نام های زیاد و مختلفی برای آن شده است.
لیست نام های"خدا" عبارتند از:
Lord Of Serpents And Reeds -1 (ارباب مارها وعلف ها- به طور عامیانه فقط ارباب)
این نام از افسانه "تولد" (مربوط به تابلوی "تولد") گرفته شده است و به مراسم عرضه "مار" و "علف" به خورشید توسط Adam و Eve اشاره دارد.
Creator Of Paradise -2 (خالق بهشت)
با توجه به کتاب Silent Hill God Ethymology درمی یابیم که یکی دیگر از نام های "خدا"، "خالق بهشت" بوده که این نام از تابلوی"خلقت" اقتباس شده است.
She -3 (اوی مونث)
مشخص شده است که قبل از بدست گرفتن قدرت توسط Claudia و تحت تسلط گرفتن فرقه، رهبران قبلی فرقه از ضمیر He (اوی مذکر) استفاده می کردند. پس از به قدرت رسیدن کلودیا، این اسم دوباره به She تغییر می کند که این موضوع ناشی از طرز تفکر کلودیا درمورد "خدا" بوده است. او "خدا"را نمادی از دوست دوران کودکی اش - آلیسا - فرض می کرده و بهمین جهت به او لقب زنانه داده بود.
God -4 (خدا)
نام معمول این موجود در بازی.
Incubus -5 (روح شیطانی)
کلمه Incubus، بختک هم معنی می‌شود که در جوامع غربی عبارت است از روحی شیطانی که در هنگام خواب شبانه به سراغ زن ها می آید. این نام از یکی از تصویرهای معروف فرقه به نام Halo Of The Sun گرفته شده است (که جزو تابلوهای کلیسای فرقه نیست و علامت سری Silent Hill هم محسوب می‌شود) و همچنین در LM خدای آلیسا با این نام شناخته می‌شود.

سایلنت هیل 15

Sammael -6 (سامایل)
نام خدایی که دالیا گلاسپی به آن اعتقاد داشت. این خدا ساخته و پرداخته نفرت آلیسا و دیدگاه های مذهبی او بود. درد و نفرت شدید و خواسته قلبی اش برای مرگ و رهایی از عذاب، این موجود را به عنوان خدای دنیای درونش به وجود آورده بود. این موجود وظیفه کشتن تمام افرادی را که آلیسا از آن‌ها نفرت داشت عهده دار بود.
7- متاترون (Metatron)
به طور حتم وجود "نشان متاترون" در شماره سوم بازی و همینطور "مهر سامایل" در شماره اول بازی سایلنت هیل، سؤال های زیادی را در ذهن طرفداران این سری بازی‌ها به وجود آورده اند. آیا این اسامی ساخته ذهن نویسندگان بازی هستند یا ریشه در باورهای مذهبی دارند؟ چه رابطه ای میان سامایل و متاترون وجود دارد؟ و... نمونه ای از سؤال هایی هستند که در ادامه به آن‌ها پاسخ داده خواهد شد:

سایلنت هیل 16

* مبدا مذهبی متاترون و سامایل

با بررسی کتب مذهبی، درخواهید یافت که درواقع سامایل و متاترون که در شماره اول و سوم بازی چندین بار از آن‌ها نام برده می‌شود، زایده تخیل نویسندگان بازی نیستند و در مذاهب واقعی هم وجود دارند.
در آیین کابالا ( Kabbalah )-(عرفان یهودی و اعتقادات دالیا در قسمت اول بازی)- دو فرشته به این نام ها وجود دارند. در ابتدا سامایل و متاترون یکی بودند، جایی که خوبی و بدی با هم در حالت تعادل قرار داشتند و یکدیگر را خنثی می کردند، اما بعدها این وحدت از بین رفت و به دو فرشته مجزا -سامایل فرشته بدی و نماد اهریمن و متاترون فرشته خوبی- تبدیل شدند.
سامایل بعدها به نام "فرشته سقوط کرده" هم شهرت یافت (گاهی اوقات فرشته مرگ مرتبط با شیطان فرض می‌شود و برخی از اعمال شیطان مثل فریب حوا را به او نسبت می‌دهند)
به علاوه گفته شده که ظهور سامایل به صورت مار عظیم الجثه ای با دوازده بال بوده است. در آیین کابالا این اندیشه مطرح است که سامایل و متاترون پس از جدایی از یکدیگر شروع به دشمنی با هم کردند:

سایلنت هیل 17

"سامایل دارای قدرت ها و ویژگی های اهریمنی و متاترون دارای نیروهای خوب بود؛ اما در حقیقت متاترون هم درست مثل سامایل فرشته مرگ بود و خدا هر روز درمورد روح و نحوه دریافت آن به متاترون تعلیم می داد؛ بنابراین متاترون این قدرت را داشت که هر جادویی را باطل کند (برای مثال، در یکی از افسانه ها متاترون تنها فرشته ای معرفی می‌شود که قدرتش به اندازه ای بود که سحر قوی دو جادوگر اهریمنی را که قصد بدست آوردن عرش خداوندی داشتند از بین برد). متاترون قوی ترین فرشته دنیای Briatic و همینطور "محرم اسرار خدا" هم بود."
(دنیای Briatic دومین دنیا از 4 دنیایی است که کابالیست ها به آن اعتقاد دارند و همینطور به مکان فرشتگان مقرب درگاه هم اشاره دارد.)

* چهره متاترون و مقام او

کابالا این‌طور توضیح می‌دهد که متاترون با 36 بال (که به وسیله افراد پرهیزگاری از نسل های مختلفی که روی زمین زندگی کرده اند پشتیبانی می‌شود) و تعداد بیشماری چشم ظاهر می‌شود. به علاوه، متاترون تنها فرشته ای است که اجازه نشستن دارد.

* نشان متاترون و مهر سامایل

در قسمت اول بازی تصویرهایی شامل نماد مثلثی در داخل یک حلقه با دو نام متفاوت نشان متاترون و مهر سامایل وجود داشتند که برای بازیکن شبهاتی را ایجاد می کردند.
برای مثال دالیا درقسمت اول بازی این علامت را مهر سامایل می نامد (It is the mark of Samael) و به صورت تهدیدآمیزی عنوان می کند که کامل شدن این نشان منجر به نتایج فاجعه آمیزی خواهد شد و باید مانع شکلگیری آن شد (Don't let it be completed)
اما در قسمت سوم بازی دقیقاً سمبلی مشابه وجود دارد که نشان متاترون نامیده می‌شود و باید برای از بین بردن روح حلول کرده در بدن آلیسا و دنیای آن استفاده شود. چه طور ممکن است که سمبل های مشابه در یک زمان هم مهر سامایل و هم نشان متاترون باشند؟
با آگاهی از این موضوع که در ابتدا فرشتگان سامایل و متاترون یکی بودند، جای تعجب ندارد که هر دوی آن‌ها نمادهایی یکسان داشته باشند.
به بیان دیگر مثلث داخل یک دایره سمبل دو خدا یعنی متاترون و سامایل هستند، بنابر این در مذهب کابالا دو نام متفاوت برای این سمبل وجود دارد. در قسمت اول بازی آلیسا سعی می کند که از این نشان برای خراب کردن دنیای درون خود استفاده کند و با این کار از تولد خدا (منظور سامایل است- از او در بازی با این لقب نام برده می‌شود) جلوگیری کند. این موضوع می‌توانست برای دالیا و تفکرات فرقه ای او دردسرهایی ایجاد کند، به همین دلیل دالیا تصمیم گرفت از هری برای متوقف کردن آلیسا استفاده کند.
Hades -8 ( هیدیس - خدای مردگان و دنیای زیرین در یونان باستان)
روی تی شرتی که شخصیت Jasper Gein در قسمت چهارم بازی پوشیده بود می‌توانستید تصویر خدای آلیسا را ببینید که زیر آن نوشته شده بود. Hades
Succubus -9 ( سوکوبوس - شیطانی که بنابر افسانه ها، شبها به شکل زن های زیبا درآمده و با مردها همخواب می‌شود)
این موجود دقیقاً متضاد Incubus یا همان بختک است. بختک در افسانه ها شیطانی است که شب ها پیش زن ها می رود و Succubus در افسانه ها شیطانی است که شب ها پیش مردها می رود.
Devil -10 (شیطان)
نامی که به خدای Walter Sullivan داده شده بود.

* خدایان و موجودات دیگر

بغیر از "خدا"، موجودات مهم دیگری هم در فرقه موجود هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره می کنم:

سایلنت هیل 18

* مادر مقدس (Holy Mother)

با توجه به عقاید فرقه، خدا درون رحم "مادر مقدس" قرار دارد. از طرفی می دانیم که "خدا" به وسیله دو انسان موجودیت پیدا کرده است، پس به راحتی می‌توان نتیجه گرفت که کسی که با قدرت ذهن (رحم خدا) این موجود را به دنیا آورده، همان "مادر مقدس" محسوب می‌شود.
برای مثال در قسمت اول سایلنت هیل شخصیت آلیسا همان "مادر مقدس" محسوب می‌شود و در قسمت چهارم هم شخصیت والتر سالیوان "مادر مقدس" به حساب می آید.
افراد عضو فرقه اعتقاد دارند که ممکن است "مادر مقدس" کشته شود، ولی از بین نخواهد رفت و در قالب دیگری به زندگی ادامه خواهد داد (درست مانند آلیسا که بخشی از روح خود را پس از کشته شدن به درون جسم شرل انتقال داد و در آنجا به زندگی ادامه داد)

سایلنت هیل 19

* والتیل (Valtiel)

فرشته نگهبانی که در عمیقترین قسمت ذهن اعضای فرقه جای گرفته است. نام Valtiel مشتقی از دو کلمه انگلیسی Valet به معنی خدمتکار و پسوند -el مربوط به کلمه Angel یا همان فرشته است.
به طور کلی Valtiel به معنی "فرشته خدمتکار" به کار می رود و در کتاب Lost Memories نیز این فرشته به عنوان "مامور خدا" شناخته می‌شود.
اعضای فرقه عقیده دارند که کار این فرشته نظارت بر"تولد دوباره خدا" است. همچنین والتیل به عنوان فرشته مراقب "مادر مقدس" نیز شناخته می‌شود. حتی بر اساس عقیده برخی از اعضای فرقه، والتیل فرشته ای است که می‌تواند درصورت بروز خطر برای "مادر مقدس" او را زنده کند.
در نتیجه این فرشته، نگهبان ایجاد سیکل تولد پایان ناپذیر"خدا"روی زمین است و بدین ترتیب می‌تواند بی نهایت بار فرصت های مناسبی را برای تولد دوباره"خدا" مهیا سازد.
شخصیت والتیل در شهر سایلنت هیل از چنان محبوبیتی برخوردار بوده که در همه جای شهر نشانی از آن دیده می شده. حتی اعدام کنندگان Toluca Prison هم برای "نزدیکی بیشتر به خدا" سعی می کردند ظاهر خود را هر چه بیشتر شبیه به والتیل کنند.
از آنجاییکه آلیسا گلاسپی به این فرشته به شدت اعتقاد داشته، هر بار که Heather در طول بازی کشته می‌شود، در دمویی کوتاه والتیل را می بینید که با حمل بدن مرده Heather به مکانی نامعلوم مقدمات تولد دوباره وی را (تولد دوباره مادر مقدس) فراهم می کند و بدین ترتیب شانس دوباره ای به "مادر مقدس" (Heather) می‌دهد تا دوباره برای به دنیا آوردن "خدا" تلاش کند.
این فرشته یونیفورم مخصوصی بر تن می کند و بدنش پر از جای سوختگی است. به نظر می رسد که این فرشته در مراسم سوزاندن که یکی از مراسم های مذهبی فرقه محسوب می‌شود جایگاه ویژه ای داشته است.
والتیل دارای نشان Halo of The Sun است که نمادی از زندگی دوباره و تولد مجدد محسوب می‌شود (در قسمت سوم بازی شما قادر بودید که به کمک این علامت بازی را ذخیره (Save)کنید) و نشان دهنده این واقعیت بود که والتیل برای دفعات متوالی و پایان ناپذیر می‌توانست به "مادر مقدس" شانس دوباره برای زندگی بدهد.
اگه به شانه والتیل دقت کنید، نمادی از Seal of Metatron را روی آن می بینید. جالب است که در کتاب Otherworld Laws به دو چیز عنوان "مامور خدا" داده شده است، یکی والتیل و دیگری Seal of Metatron.

* Xuchilbara & Losbel Vith

قبل از ورود آمریکایی ها به شهر سایلنت هیل و اخراج قبایل سرخ پوست از این شهر، این قبایل به پرستیدن خورشید مشغول بودند و در عین حال دو خدا را قبول داشتند.
خدای اول با نام Xuchilpaba شناخته می شد که بعدها توسط محلی ها به Xuchilbara تغییر نام داد.
Xuchilbara به "خدای قرمز" معروف بود که به جای سر، کلاهی هرمی شکل روی سر داشت (به همین خاطر قبایل سرخ پوست احترام زیادی برای اشکال هرمی شکل قائل هستند).
خدای دوم نیز (که کمتر شهرت دارد) با نام Losbel Vith شناخته می شد.
Losbel Vith به "خدای زرد" معروف بود و ردای زردی همیشه بر تنش خودنمایی می کرد.
به طبع با وجود این دو خدا، دو نوع مراسم قربانی کردن نیز در سایلنت هیل موجود است:
مراسم "قرمز" خونین و مراسم "زرد" سوزاندن.

معانی اسامی:

با توجه به توضیحات موجود در کتابLost Memories ، اسامی خدایان فرقه موجود در سایلنت هیل از اسامی خدایان سرخ پوستان اقتباس شده است:
Xuchilbara در زبان سرخ پوستان مایا بسیار نزدیک به کلمه Xibalba، به معنی "Otherworld" و یا "Underworld" است. مشخص شده که سرخ پوستان این قبیله تعدادی مراسم قربانی دادن خونبار داشتند که هدف اصلی آن‌ها از این کار باز کردن دروازه های Underworld بوده است.
نام Losbel Vith هم در زبان سرخپوستان مایا به معنی "چرخه ای از گوشت بدن" است که اشاره به عقیده و اعتقاد این سرخپوستان به دوباره زنده شدن انسآن‌ها داشته است.

 

خواندن 1121 دفعه

نظر دادن

تماس با ما

اصفهان، شهرک امیریه، خیابان هفتم، فرعی سوم، پلاک 7

03137800803 - 09131649893 - 09131036850

03137800803

 

 آپاراتسروشتلگرامinsta1

logo-samandehi