ورود

عضویت
Search - K2 Improved Search Plugin by Offlajn
جستجو -مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو - محتوا
جستجو - خبرخوان ها
جستجو - وب لینک ها
مکان شما:صفحه اصلی»بازی های رایانه ای»تحلیل،نقد و بررسی بازی ها»تحلیل بازی Silent Hill و بررسی کابالا (1)

تحلیل بازی Silent Hill و بررسی کابالا (1)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نکته: در این مقاله سعی شده تا با استفاده از شواهد موجود در سری بازی‌های سایلنت هیل و توضیحات ارائه‌شده در کتابی به نام Lost Memories -در واقع این کتاب برای پاسخ به شبهات موجود در این سری از بازی‌ها از طرف چند تن از دست‌اندرکاران تولید آن نگاشته شده است- به شرح برخی از وقایع و تا حد ممکن به تفسیر نمادها و عقاید به‌کاررفته در سری بازی‌های سایلنت هیلبپردازم. لازم به ذکر است که هیچ‌یک از مطالب درج‌شده در این کتاب ازلحاظ مذهبی مورد تأیید بنده نبوده و صرفاً این مطالب جهت آشنایی خوانندگان با طرز تفکر سازندگان بازی و آشنایی مختصر آن‌ها با آیین شیطانی کابالا و شینتو در این متن آورده شده‌اند.

Lost Memories

* آشنایی کوتاه با خالق بازی

در سال 1999 کارگردان جوان و بااستعدادی به نام کئیچیرو تویاما ( Keiichiro Toyama ) که علاقه‌ی خاصی به ساخت بازی‌های ژانر وحشت داشت، تصمیم گرفت تا بازی جدیدی در این ژانر تولید کند. هدف تویاما از ساخت بازی جدید، تغییر روال رایج در بازی‌های ترسناک موجود و ارائه‌ حس جدیدی از ترس در غالب یک بازی رایانه‌ای بود.
او معتقد بود که باید فاکتورهای رایج ترسناک به‌کاررفته در بازی‌های آن زمان را تغییر داد و کاربران را با حس جدیدی از ترس آشنا کرد.
در آن زمان بازی Resident Evil تنها بازی ترسناک مطرحی بود که در آن از خلاقیت‌های زیادی استفاده‌شده بود و به‌جای هیولاهای بدقواره، از انسان‌هایی که به هیولا تبدیل‌شده بودند استفاده‌شده بود؛ اما با این حال به نظر تویاما نوع حس ترسی که بر پایه‌ی رویارویی ناگهانی با موجودات غیرعادی‌ای که هیچ‌گونه توضیح منطقی برای پدیدار شدن آن‌ها وجود نداشته باشد، حسی تکراری و قدیمی شده بود و باید برای فرار از این تکرار و یکنواختی کاری صورت می‌گرفت.
بدین ترتیب تویاما شروع به تحقیق و کار روی پروژه ساخت بازی‌ای جدید و متفاوت کرد و درنهایت بازی سایلنت هیل ساخته شد.

Keiichiro Toyama

در بازی جدید، تویاما بیشترین تمرکز خود را روی داستان بازی و نمایش پیامدهای انجام آیینی مذهبی- خرافی قرارداد. به نظر او ورود آیین‌های مذهبی در قالب داستانی ترسناک می‌توانست ژانر وحشت را دستخوش تغییراتی اساسی کند و جانی تازه به کالبد بی‌رمق این ژانر بدمد. تویاما با تزریق فاکتورهای مذهبی به داستان بازی، استفاده از صداگذاری و موسیقی فوق‌العاده تأثیرگذار و فاکتور تاریکی محیط، توانست دیدگاهی جدید و متفاوت از ژانر وحشت به مخاطبین و علاقه‌مندان بازی‌های ترسناک ارائه کند. شاید به توان تویاما را یکی از پایه‌گذاران استفاده از فاکتورهای مذهبی در بازی‌های رایانه‌ای دانست.
بازی سایلنت هیل، یکی از شاخص‌ترین بازی‌های ژانر وحشت است که پرچم‌دار پیدایش زیرمجموعه‌ای از ژانر وحشت با عنوان Religionic- Horror شد. پس از عرضه این بازی بود که تعداد بسیار زیادی از بازی‌های مذهبی - ترسناک روانه بازار شدند. این ژانر حتی در سینما هم با استقبال چشمگیری روبرو شد.

* داستان از کجا شروع شد؟

بازی، ماجرای نویسنده‌ جوانی به نام هری میسون (Harry Mason) را روایت می‌کند که تصمیم می‌گیرد به مناسبت هفتمین سال تولد تنها دخترش - شرل میسون (Cheryl Mason) - و تجدید خاطرات گذشته، به شهر خوش آب‌وهوا و توریستی‌ سایلنت هیل سفر کند.
پس از فراهم کردن مقدمات اولیه سفر، آن‌ها به سمت شهر سایلنت هیل حرکت می‌کنند؛ اما هنوز چندساعتی از سفر آن‌ها نگذشته بود که ناگهان اتفاق عجیبی رخ می‌دهد. باوجود دید بسیار محدودی که نتیجه‌ی وجود مه غلیظی در جاده بود، هری به‌طور ناگهانی متوجه‌ حضور غیرمنتظره زن جوانی در وسط جاده می‌شود و برای اینکه با زن جوان برخورد نکند ماشین را از مسیر اصلی جاده منحرف می‌کند. در اثر بارش باران و لیز بودن جاده، ماشین به نرده‌های سرعت‌گیر کنار جاده برخورد می‌کند و واژگون می‌شود.
صبح روز بعد، زمانی که هری به هوش می‌آید خود را در شهر سایلنت هیل می‌بیند؛ با این تفاوت که شهر دستخوش تغییرات زیادی شده و هیچ انسان و یا موجود زنده‌ای در آنجا دیده نمی‌شود.
باوجود اینکه زمان سفر هری در فصل تابستان است، اما ظاهراً در سایلنت هیل فصل زمستان است و مه غلیظی همه‌جا را پوشانده و برف می‌بارد! علاوه‌ بر تمامی نکات مرموز موجود در این شهر، شرل هم به شکل اسرارآمیزی ناپدید شده و اثری از او دیده نمی‌شود. بدین ترتیب ماجرای جستجوی هری برای پیدا کردن دخترش در این شهر عجیب آغاز می‌شود.

Silent Hill 1

هری طی جستجو در شهر سایلنت هیل با اشخاص عجیب و مرموزی آشنا می‌شود که رویارویی با هریک از این افراد بخشی از ماجرای مرموز شهر سایلنت هیل را برای وی و بازیکن‌ها آشکار می‌کند.
در طول بازی با پیرزن مرموزی به نام دالیا گلاسپی (Dahlia Gillespie) آشنا می‌شویم که او هم مانند هری به دنبال شرل می‌گردد. در ادامه درمی‌یابیم که دالیا رهبر فرقه‌ای مذهبی است و قصد دارد با برگزاری یک مراسم عجیب مذهبی، خدای خود، سامایل را در کالبدی مادی به زمین احضار کند.
طبق روایت داستان، دالیا از طریق شیئی جادویی به نام جایرومنسی (Gyromancy) موفق می‌شود نحوه‌ احضار خدای خود را پیش‌بینی کند و مراسمی را برای انجام این کار برپا سازد. این مراسم شامل به دنیا آوردن فرزندی از یک مادر وابسته به این فرقه بود که طبق پیش‌بینی قرار بود حامل روح سامایلباشد؛ ولی در حین انجام مراسم اتفاق پیش‌بینی نشده‌ای رخ می‌دهد که همه محاسبات دالیا و گروهش را به هم می‌ریزد.

Silent Hill 2

درست هنگامی‌که افراد فرقه‌ در حال انجام مراسم بودند، مردم شهر که از افکار و عقاید این فرقه ترس داشتند و از آن‌ها متنفر بودند، به محل تجمع فرقه حمله کرده و آنجا را به آتش می‌کشند. در اثر این اتفاق، اکثر طرفداران دالیا کشته‌شده و آلیسا (مادر) هم به‌شدت دچار سوختگی می‌شود؛ اما خوددالیا موفق می‌شود از طریق یک‌راه مخفی فرار کرده و زنده بماند.
در اثر این اتفاق مراسم ناتمام باقی می‌ماند و روح آلیسا که قرار بود به‌عنوان میزبان، سامایل را در کالبدی مادی به دنیا آورد، به دونیمه تقسیم می‌شود (نیمه‌تاریک و روشن).
آلیسا نیمه‌تاریک روح سامایل و قدرت‌های تاریک او را در خود نگه می‌دارد و به‌منظور گرفتن انتقام خود، شهر سایلنت هیل را به مکانی نفرین‌شده تبدیل می‌کند.
از طرف دیگر نیمه‌روشن روح هم که درواقع شکل‌دهنده بُعد خوب شخصیت مادر و برگرفته از ضمیر خودآگاه او بود، با ترک نیمه‌تاریک، در جسم دختربچه‌ای که به‌تازگی مرده حلول کرده ( تناسخ ) و در قالب جسمی تازه، زندگی جدیدی را تجربه می‌کند.
شرل درواقع جسم جدیدی است (میزبان) که نیمه‌روشن روح مادر، آن را برای زندگی تازه خود انتخاب کرده بود.

Silent hill 3

در آن زمان هری و همسرش برای تفریح به این شهر سفرکرده بودند که موفق به یافتن شرل (در آن زمان کودکی شیرخواره بوده) می‌شوند و آن را به فرزندخواندگی قبول می‌کنند.
پس از اتفاقی که در اجرای مراسم رخ داد، دالیا برای نجات آلیسا (دخترش) او را به بیمارستان آلچمیلامنتقل می‌کند و در آنجا به توصیه‌ی دکتر کافمن (یکی از طرفداران و حامیان اصلی این فرقه)، به‌صورت مخفیانه در زیرزمین بیمارستان از آلیسا پرستاری می‌شود. وظیفه مراقبت از آلیسا هم به پرستاری به نام لیسا گارلند سپرده می‌شود.

Silent Hill 4

در اثر شدت بالای سوختگی‌ها، آلیسا مدام عذاب می‌بیند و دالیا برای پایان دادن به عذاب‌های دخترش، تمام تلاشش را به کار می‌گیرد تا نیمه دیگر روح او را پیدا کند و با تکمیل پروسه اقدام، به دردهای او پایان دهد.
پس از گذشت 7 سال از آن ماجرا (توجه داشته باشید که به عدد هفت و سن هفت‌سالگی در بازی اهمیت ویژه‌ای داده‌شده است)، دالیا موفق به یافتن شرل (نیمه‌روشن روح) می‌شود و تصمیم می‌گیرد با اقدام روح وی با نیمه‌تاریک (روح مادر)، یک‌بار دیگر زمینه ظهور سامایل در کالبد مادی را فراهم سازد.
سرانجام پس از کشمکش‌های بسیار میان هری و دالیا، وی موفق به تکمیل مراسم می‌شود و سامایل را در کالبدی مادی به زمین احضار می‌کند؛ اما سامایل که از نحوه عملکرد دالیا خشمگین شده بود او را نابود می‌کند و با هری میسون درگیر می‌شود.

silent hill 5

در پایان قسمت اول بازی، هری با موجود ترسناکی ( سامایل – بافومت ) که از ترکیب روح شرل وآلیسا شکل می‌گیرد مبارزه می‌کند و پس از شکست دادن او، نوزاد تازه متولدشده‌ای -که در حقیقت همان روح واحد شرل و آلیساست و در قالب یک نوزاد (البته با باطنی پاک) دوباره به دنیا آمده است- را می‌یابد و با کمک سیبل بنت -افسر پلیس- موفق به فرار از شهر می‌شود.

برخی از مراجع مورداستفاده در بازی

* خانه‌ی دالیا گلاسپی :

خانه‌ی دالیا گلاسپی در قسمت اول سایلنت هیل از روی خانه‌ی اندرو ویس (Andrew Wyeth) در فیلم Christian's World الگوبرداری شده بود.

* ردپای هیچکاک!

در قسمت اول سایلنت هیل الهامات زیادی از کارگردان معروف و صاحب‌نام ژانر ترس، آلفرد هیچکاک دیده می‌شد! ایجاد حالت تعلیق در روایت داستان یکی از اصول اصلی و پایه‌ای کارهایهیچکاک است که در داستان سایلنت هیل به‌صورت کاملاً آشکارا از آن بهره گرفته‌شده است.

آلفرد هیچکاک

تکنیک استفاده از صحنه‌های غافلگیرکننده و غیرمنتظره هم یکی از تکنیک‌های موردعلاقه‌ی هیچکاکبود که در بازی سایلنت هیل به‌وفور شاهد استفاده از این تکنیک بودیم. علاوه بر این‌ها در بازی الهامات زیادی از ساخته‌های هیچکاک هم دیده می‌شود، مثلاً در بخش Easter Eggs بازی، متل نورمن (Norman Motel) دقیقاً از فیلم روانی (PSyco) هیچکاک برداشت‌شده است. همچنین برای ساخت چرخ‌وفلک (Merry-Go-Round) موجود در بازی هم الگوبرداری مستقیم از فیلمStrangers On Train انجام‌شده است.

In The Mouth of Madness

* سری بازی‌های سایلنت هیل شباهت‌های زیادی به فیلم جان کارپنتر (John Carpenter) یعنی In The Mouth of Madness دارد. به‌عنوان مثال، شهری که در این فیلم به تصویر کشیده می‌شود شباهت زیادی به شهر ارواح دارد و در آن شیطان درون کلیسایی خانه کرده است (اشاره به دالیا گلاسپی در قسمت اول بازی سایلنت هیل). همچنین در این فیلم تعداد زیادی بچه‌ی شیطانی همانند بچه‌های شیطانی قسمت اول بازی سایلنت هیل وجود دارند.

* اسامی خیابان‌ها و نویسندگان داستان‌های ترسناک!

ریچارد بکمن ، استفن کینگ

Regulators نام داستانی عجیب به قلم ریچارد بکمن (Richard Bachman) است. البته این نام تخلص نویسنده‌ی مشهور داستان‌های ترسناک، استفن کینگ (Stephen King) است.
شما می‌توانید نام بکمن را روی یکی از خیابان‌های شهر سایلنت هیل مشاهده کنید.

rosemary's baby

Rosemary's Baby نام داستانی به قلم ایرا لوین (Ira Levin) است که فیلم آن توسط رومن پلانسکی (Roman Polanski) ساخته‌شده است. داستان از این قرار است که روزی رزماری و شوهرش به یک کاشانه شیک و گران‌قیمت در منهتن نقل‌مکان می‌کنند. از قضا در همسایگی آن‌ها پیرمرد فضولی به نام رومن کاستاوتس (Roman Castavetes) زندگی می‌کند که رهبری فرقه‌ای خرافی به نام "میثاق شیطانی" را به عهده دارد...
شما می‌توانید نام ایرا لوین را روی یکی از خیابان‌های شهر سایلنت هیل مشاهده کنید.

Dean Koontz

Phantoms نام داستانی است که توسط دین کونتز (Dean Koontz) نوشته‌شده است. موضوع داستان ازاین‌قرار است که روزی دو خواهر به سمت شهری رهسپار می‌شوند؛ اما زمانی که این دو خواهر به شهر می‌رسند، در کمال تعجب متوجه می‌شوند که تمام شهر به حالت متروک درآمده است و...
شما می‌توانید نام دین کونتز را روی یکی از خیابان‌های شهر سایلنت هیل مشاهده کنید.

Jacob's Ladder

Jacob's Ladder نام فیلمی از آدرین لین (Adrian Lynne) است. داستان فیلم در مورد سربازی به نام یاکوب (یعقوب) است که در جنگ به‌سختی مجروح می‌شود. پس از پایان جنگ، کابوس‌های ترسناک حتی یک‌لحظه هم وی را رها نمی‌کنند و او بیشتر شب‌ها خود را در محیطی کاملاً تاریک می‌بیند که در آنجا پر از اجساد تکه‌تکه شده است و خون سراسر آنجا را فراگرفته است...
شما می‌توانید نام آدرین لین را روی یکی از خیابان‌های شهر سایلنت هیل مشاهده کنید.

* مراجع اسامی شخصیت‌ها:

silent hill harry mason

1- هری (هارلد) میسون (Harry Mason):

زمانی که سازندگان بازی کار ساخت این شخصیت را آغاز کردند، به دلیل اینکه قرار بود شخصیت اصلی پدری وظیفه‌شناس باشد، بنابراین تصمیم گرفتند تا نام او از نام هنرپیشه‌ نقش اول فیلم Lolita، اثر استنلی کوبریک الگوبرداری شود. نام این هنرپیشه هامبرت میسون (Hambert Mason) بود؛ اما بعداً این نام توسط گروه آمریکایی شرکت کونامی به هری تغییر پیدا کرد. در حقیقت، هری لقب کسی بود که این اسم را برای شخصیت اصلی بازی انتخاب کرد. از طرفی با توجه به وجود آیین کابالا در بازی، استفاده از فامیل میسون می‌تواند تعابیر مختلفی داشته باشد. یکی از تعابیر مربوط به فرقهفراماسونری است. میسون یا ماسون درواقع اشاره‌ای به این فرقه دارد و در انتها ناجی شهر و مردم را یک ماسون معرفی می‌کند.

silent hill Sybil Benett

2- سیبل بنت (Sybil Benett):

در کشور آمریکا پلیس زن قاتلی به نام لاورنیکا بمبنک (Lawrenica Bembenek) وجود داشت. تا مدت‌ها ماجرای این پلیس قاتل سوژه‌ی تمام مطبوعات آمریکا شده بود. بعدها از روی زندگی او دو فیلم ساخته شد که هر دو هنرپیشه‌ای که به‌جای او ایفای نقش کردند، سیبل نام داشتند. نام این دو هنرپیشه عبارت بود از سیبل باک (Sybil Buck) و سیبل داننینگ (Sybil Danning). نام کوچک سیبل برگرفته از نام این دو هنرپیشه بود و فامیلی او هم به‌نوعی برگرفته از فامیلی بمبنک بود.

silent hill Cheryl Mason

3- شرل میسون (Cheryl Mason):

در اصل قرار بود تیم سازنده‌ی بازی نام این دختر را دولارس (Dolares) بگذارند؛ اما این نظر با مخالفت و اعتراض شدید روبرو شد و آن‌ها تصمیم گرفتند نام این دختر را از روی نام دختری به نامشرل لی (Cherly Lee) انتخاب کنند؛ اما برای دلیل این انتخاب هیچ دلیل منطقی‌ای ذکر نشده است!

silent hill Lisa Garland

4- لیسا گارلند (Lisa Garland):

نام لیسا برگرفته از نام زنی است که در فیلم Sanguelia نقش یک پرستار را ایفا می‌کرد و فامیلی او هم برگرفته از فامیلی هنرپیشه‌ای به نام جودی گارلند (Judy Garland) است که در فیلم جادوگر شهر از (Wizard Of OZ) نقش دختری را ایفا می‌کرد که به دنبال سرزمین رؤیایی OZ می‌گشت (توجه داشته باشید که داستان جادوگر شهر از یکی از داستان‌های محبوب و موردتوجه سازندگان بازی بوده است.)

silent hill Michael Kaufmann

5- مایکل کافمن (Michael Kaufmann):

نام او ترکیبی از نام‌های لیود کافمن (Lioyd Koufman) و مایکل هرز (Michel Herz) است. طرفداران پروپاقرص فیلم‌های سینمایی حتماً این دو تهیه‌کننده‌ بزرگ را که در کمپانی Trama فعالیت می‌کنند به‌خوبی می‌شناسند.

silent hill Alessa Gillespie

6- آلیسا گلاسپی (Alessa Gillespie):

اعضای تیم طراحی در ابتدا تصمیم داشتند نام این شخصیت را آسیا (Asia) بگذارند. این نام لقب دختر کارگردان ایتالیایی، دراریو آرگنتو (Dario Argento) بود؛ اما چون دلیل قانع‌کننده‌ای برای این کار وجود نداشت، نام او را اصلاح کردند و در انتها طبق نظر جمع نام آلیسا را برای آن انتخاب کردند!

silent hill Dahlia Gilespie

7- دالیا گلاسپی (Dahlia Gilespie):

در یک کنفرانس خبری اعلام شد که نام این شخصیت نیز برگرفته از نام همسر داریو آرگنتو است!

* داستان‌ها و معماها:

1- در اوایل بازی، شما باید با پیدا کردن سه کلید به نام‌های مترسک، مرد آهنی و شیر، در ورودی به محوطه‌ی حیاط پشتی خانه‌ای را بازکنید. این سه نام از داستان معروف جادوگر شهر از الهام گرفته‌شده‌اند.
2- شما در بخش مربوط به بیمارستان، 4 لوح سنگی پیدا می‌کنید که روی آن‌ها اشکال لاک‌پشت، کلاه فروش، گربه و ملکه نقش بسته است. این چهار شکل، الهام گرفته‌شده از شخصیت‌های معروف داستان آلیس در سرزمین عجایب هستند.

* لوازم و اشیا موجود در شهر و قدرت و کاربرد آن‌ها

silent hill Flouros

* فلارس (Flouros)

شرح توانایی:
" اکنون، فلارس قفسی برای صلح است. این جسم توانایی عبور از دیوارهای تاریکی و بی‌اثر کردن قدرت دنیای دیگر را دارد. "
معنای نام فلارس:
نام یکی از 72 اهریمنی هست که در افسانه‌ها گفته‌شده توسط حضرت سلیمان به زمین فراخوانده شده بودند. (در قسمت اول بازی می‌توانید شیئی را بانام طلسم سلیمان پیدا کنید)

* Algaophotis

شرح توانایی:
مایع قرمزرنگی که شباهت بسیار زیادی به خون دارد. بر طبق آیین کابالا این اسم برگرفته از نام یک بوته گیاه باقدرت خنثی‌کننده جادوی اهریمنان است. گفته‌شده که این گیاه در بیابان‌های کشورهای عربی رشد می‌کند. به‌احتمال زیاد از این ماده به‌صورت ضماد برای مقابله با شیاطین استفاده می‌شود.

* لوازمی که برای اجرای مراسم Holy Assumption مورداستفاده قرار می‌گیرند

silent hill White chrism

*White chrism

به‌احتمال زیاد ماده‌ای روغنی با خاصیت توهم‌زاست که از دانه‌های کلادیای سفید گرفته می‌شده است. این ماده برای تکمیل مراسم Holy Assumption نیاز است، خواص توهم‌زای کلادیای سفید به ضمیر ناخودآگاه این اجازه را می‌دهد تا بیشتر و بیشتر عمق پیدا کند. این موضوع همان‌طور که بارها اشاره‌شده برای دریافت قدرت آسمان‌ها موردنیاز است. برای استفاده از این ماده آن را درObsidian Goblet می‌ریزند.

silent hill Obsidian Goblet

* Obsidian Goblet

جام سیاه‌رنگی که پایه‌ای به شکل مار دارد و نمادی برای شب و سیاهی محسوب می‌شود. این جام به‌وسیله‌ی مایع white chrism پر می‌شود.

silent hill Great Knife

* Great Knife

چاقوی عظیم‌الجثه‌ای که در طول مراسم برای بریدن قلب 10 گناهکار و از بین بردن بدن فرد مؤمن استفاده می‌شده است.

* کتاب Crimson Ceremony

متن این کتاب در هنگام اجرای مراسم توسط رهبر فرقه خوانده می‌شود. در ادامه به بخشی از متن این کتاب توجه کنید:
"من Crimson One هستم. همه شما می‌دانید که من یگانه هستم و یگانگی با من برابر است. ای مؤمنان به من گوش کنید! انسان‌ها و دیگر جانداران به حرف‌هایم توجه کنید و آن‌ها را برای همه بازگو کنید که آن‌ها همیشه تحت فرمان من خواهند بود. من با انتقام سختی شما را به زمین خواهم زد و شما از خشم ابدی من رنج خواهید برد. تمامی لذت من دیدن زیبایی گل در حال پژمردن و آخرین تلاش‌های فرد در حال مردن است. شما همیشه به من التماس خواهید کرد و من در تمام این مدت در مکانی هستم که خاموش و ساکت است."
توضیح: کتاب، مراسمی به نام Holy Assumption را شرح می‌دهد که مراسم اصلی "حزب قرمز" به شمار می‌رود. (حزب قرمز یکی از احزاب و فرقه‌های موجود در قسمت چهارم بازی است که در ادامه راجع به آن صحبت خواهد شد.)
توصیفی که در اینجا آورده شده بسیار واضح است؛ و از آنجایی که در حزب قرمز پشتیبان تمام مراسم پرخشونت و خون‌آلود فقط یک موجود بود می‌توان این‌طور نتیجه گرفت که این موجود کسی نیست جز "خداوند کله هرمی" سرخپوستان مقیم آمریکا به نام  Xuchilpapa.
همان‌طور که در متن این کتاب می‌بینیم، مراسم قربانی کردن سرخپوستان مقیم آمریکا اساسCrimson Ceremony را تشکیل می‌داده و این مراسم ریشه در مراسم قبایل مایا و آزتک دارد.

* کتاب The Crimson Tome

متن این کتاب به نظریات فرقه دیگری که به "فرقه لرد" معروف است اشاره دارد و در نکوهش مراسمHoly Assumption نوشته‌شده است:
زنی که به نام "مادر مقدس" خوانده می‌شود به‌هیچ‌وجه مقدس نیست. چیزی که از او به نام "نزول مادر مقدس" یاد می‌شود در اصل چیزی بیشتر از نزول شیطان نیست. مراسمی که به "آیین 21 قربانی" معروف است حتی ذره‌ای ارتباط به مذهب ندارد.
"آیین 21 قربانی" چیزی بیشتر از کج‌روی دینی نیست. آن‌ها قصد زنده کردن سرزمین تباهی‌ها درون سرزمین سعادتمند پروردگار ما را دارند و در این سرزمین کفر می‌گویند و خدمت شیطان را می‌کنند. اگر قصد متوقف کردن نزول شیطان را داری، باید قسمتی از گوشت بدن مادر جادوگر و خود جادوگر را دفن کنی. همچنین باید بدن ساحر را با هشت نیزه " Void ،  Darkness ،  Gloom ،  Temptation ،  Despair ، Source ،  Watchfulness ،  chaos " سوراخ‌کنی. این کار را انجام بده تا این جسم ناپاک به‌وسیله لطف پروردگار ما دوباره همان‌طور خواهد شد که بود.
توضیح: این کتاب باستانی که از مواضع حزب لرد دفاع می‌کند، نمی خواد که تولد خدایان توسط انسان صورت گیرد و به معادی که خدا وعده داده اعتقاد دارد و بر همین اساس به سرزنش حزب قرمز می‌پردازد. بیشتر قسمت‌های کتاب به‌نقد مادر مقدس و کتاب Holy Assumption می‌پردازد.
* در سایلنت هیل 4 تمام‌کارهایی که بازیکن برای از بین بردن والتر سالیوان انجام می‌دهد، ازجمله فروکردن هشت نیزه به بدن او، برگرفته از همین کتاب است.

* زیروبم‌های شهر سیاه

حال که با داستان بازی و برخی از مراجع مورداستفاده در بازی آشنا شدیم بهتر است کمی دقیق‌تر شده و تمرکز خود را بر شناخت ماهیت اصلی شهر سایلنت هیل قرار دهیم. نکته‌ای که بیش از پرداختن به داستان سری بازی‌ها می‌تواند رمزگشای پشت پرده این سری از بازی‌ها باشد.
دریکی از فایل هایی که هری در طول بازی پیدا می‌کند، شهر سایلنت هیل این‌گونه توصیف می‌شود:
"سایلنت هیل، نام شهری توریستی در امریکاست. این شهر تاریخچه‌ای سیاه دارد و در سال‌های جنگ داخلی، برده‌های زیادی در این شهر اعدام‌شده‌اند. سال‌ها مکان‌های قدیمی شهر سایلنت هیل محل بازدید گردشگرها بوده، ولی حالا شهر وضعیت دیگری پیداکرده است. دیگرکسی در آن ساکن نیست و شهر به یک مکان جن‌زده بدل شده است!"
همچنین در یکی دیگر از فایل‌هایی که هری در طول بازی پیدا می‌کند، چگونگی پیدایش فرقه‌ شیطانی و علت نابودی شهر هم این‌طور شرح داده‌شده می‌شود:
"پس‌ازاینکه شهر سایلنت هیل به‌عنوان یک شهر توریستی شناخته شد، تعداد زیادی از توریست‌ها پا به این شهر گذاشتند و به طبع تعداد زیادی آیین و رسوم عجیب و خرافی هم به همراه آن‌ها وارد این شهر شد. یکی از این آیین‌های خرافی، اعتقاد به "حکومت شیطان" روی زمین بود."

* سایلنت هیل کجاست؟

new england

این‌طور که در داستان بازی به‌صورت خیلی گذرا مطرح می‌شود، شهر سایلنت هیل باید مکانی در نزدیکی شهر برامز باشد؛ اما درواقع باید گفت که چنین شهری اصلاً وجود خارجی ندارد، زیرا اصلاً شهری به نام برامز هم وجود ندارد و اسامی این دو شهر کاملاً ساخته‌ی ذهن کارگردان آن است؛ اما با بررسی تعدادی از شواهد و مستندات موجود در بازی می‌توان مکان احتمالی شهر سایلنت هیل را درNew England دانست. اگر شما بازی سایلنت هیل را انجام داده باشید حتماً نام دریاچه‌ای به نامتولوکا (Toluca Lake) را به خاطر دارید. این نام واقعی است و درواقع نام دریاچه‌ای است که در شهر کالیفرنیا و در شمال هالیوود واقع‌شده است.

* چرا سایلنت هیل؟

دلایل زیادی درباره‌ انتخاب این اسم به ذهن می‌رسد. ممکن است انتخاب این اسم به دلیل حاکم شدن سکوت مرگباری باشد که بعد از ماجرای انتقام آلیسا به خاطر حادثه‌ی آتش‌سوزی تمام شهر را فراگرفته است. شاید هم دلیل انتخاب این اسم به خاطر سکوت مردم شهر (ارواح آن‌ها) در فاش کردن واقعیت‌های ماجرای گم‌شدن شرل برای هری باشد (این در حالی است که شخصیت‌هایی چون لیسا و آلیسا همگی روح هستند).
دلیل دیگر هم می‌تواند سکوت ناگهانی و مرگبار شهر پس از آن همه رونق و توریست پذیری باشد.
اما دلیل دیگری که ذهن را به خود مشغول می‌کند، شباهت نام سایلنت هیل (تپه خاموش) به نام تل آویو (تپه بهاری) باشد. با توجه به اینکه دالیا پیرو مذهب کابالا (عرفان یهود) است و مذهب اصلی بخش عمده‌ای از مردم اسرائیل کابالا به شمار می‌رود، نام‌گذاری این بازی می‌تواند به‌نوعی مرتبط با آن باشد. شاید داستان بازی پیش‌بینی وضعیت تل آویو در پی انحرافات ایجادشده در آیین کابالا باشد.
البته همه‌ی این‌ها فقط حدس و گمانی بیش نیست و دلیل واقعی این انتخاب را باید از کارگردان آن پرسید.

خواندن 1079 دفعه

نظر دادن

تماس با ما

اصفهان، شهرک امیریه، خیابان هفتم، فرعی سوم، پلاک 7

03137800803 - 09131649893 - 09131036850

03137800803

 

 آپاراتسروشتلگرامinsta1

logo-samandehi