ورود

عضویت
Search - K2 Improved Search Plugin by Offlajn
جستجو -مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو - محتوا
جستجو - خبرخوان ها
جستجو - وب لینک ها
مکان شما:صفحه اصلی»نماز»مطالب گوناگون راجع به نماز

مطالب گوناگون راجع به نماز

نماز بزرگان

ابو حمزه ثمالی می گوید: 

امام سجاد (ع) را دیدم که در حال نماز ،

عبا از دوش مبارکش افتاد و توجهی نداشت ،

وقتی که دلیل آن را پرسیدم فرمود:

1)شهيد علي آخوند رجبي:

. و بدانيد، نماز خوب انسان را از فحشاء و منكر دور مي‌كند، نماز را با حضور قلب اقامه كنيد...

2) شهيد ، علي احمدي:

شما را در بر پاداشتن نماز و احكام الهي و روزه سفارش مي‌كنم زيرا آنچه ما را موفق و پيروز مي‌دارد، اسلام است و خدا.

 

شهادتي در سجود

می گفت « دوست دارم شهادتم در حالی باشد که در سجده هستم » یکی از دوستانش می گفت : در حال عکس گرفتن بودم که دیدم یک نفر به حالت سجده پیشانی به خاک گذاشته است . فکر کردم نماز می خواند ؛ اما دیدم هوا کاملاَ روشن است و و قت نماز گذشته ، همه تجهیزات نظامی را هم با خودش داشت . جلو رفتم تا عکسی در همین حالت از او بگیرم . دستم را که روی کتف او گذاشتم ، به پهلو ا فتاد .

آقاى غرویان می نویسد:

از محضر آیت الله بهجت سؤ ال شد: حاج آقا، عمرمان گذشت و دارد مى گذرد امّا هنوز لذتى از عبادت و به خصوص نمازمان احساس ‍ نکرده ایم، به نظر شما چه باید بکنیم که ما نیز اقلاًّ اندکى از آنچه را که ائمه و پیشوایان معصوم علیهم السّلام فرموده اند، بچشیم؟

معظّم له در حالى که سر را تکان مى داد فرمود: آقا، عامّ البلوى است! این دردى است که همه گرفتاریم!

 

و أمر اهلك بالصلوه واصطبر عليها

و خانواده ات را به نماز و صبر نمودن بر آن امر كن ( سوره مباركه طه ـ آيه شريفه 132 )

پزشكان اطفال ضرب المثل مشهوري بدين مضمون دارند كه “ كودكان ” هرگز بزرگسالان كوچك نيستند. بدين معنا كه عوالم رواني و حتي جسمي كودكان به كلي متفاوت از بزرگسالان است و جا دارد حتي آنها را نوع ديگر از انسان به حساب آوريم و

 

حكم امام جماعتى كه قرائت وى صحيح نيست‏

س 587: آيا در صحّت‏ قرائت بين نماز فرادى و نماز مأموم يا امام تفاوت وجود دارد يا اينکه صحّت‏ قرائت در هر حال مسأله واحدى است؟

ج: اگر قرائت مکلّف صحيح نباشد و قدرت بر يادگيرى هم نداشته باشد، نماز او صحيح است، ولى ديگران نمى‏توانند به وى اقتدا کنند.

اگر به پيکره نماز که ترکيبي از تکبيره الاحرام ، حمد و سوره و رکوع و سجود است ، دقت کنيم ، مي يابيم که تک تک کلمات ، صورت و سيرت و ملکوتش زمينه ساز مهر و محبت و عشق و عاطفه است .

 به تعبير خود نماز با نمازگزار با معرفت ، گفتگوي عاشق با معشوق و حبيب با محبوب است و به همين خاطر پيامبر بزرگ اسلام از نماز تعبير به نور ديده کرده است .

يكى از ويژگى‌هاى بارز انسان مسلمان انجام عبادت و برگزارى فريضه است. پدر را وظيفه آن است كه همسر و فرزندان خود را امر به نماز كند و قرآن مى‌فرمايد: «اهل خود را به برگزارى نماز امر كن.» لقمان حكيم نيز فرزند خويش را به نماز امر كرده و مى‌فرمايد: فرزندم نماز را بپادار. پس پدر كه متولى دعوت اعضاى خانواده به ديانت در معناى وسيع است، بايد وظيفه امر به معروف را عهده‌دار شود و نماز يكى از مصاديق بارز امر نيك و معروف است.

 

خاستگاه بيداري اسلامي قطعاً مساجد و نماز جماعات بوده است اما نکته اي که اهميتش از اين هم بالاتر است اين است که تمام انقلاب هايي که در سايه بيداري اسلامي شروع شده است، به مسجد و نماز جماعت هم ختم مي شود.

1. نماز جماعت؛ اولين تشکل اجتماعي اسلام

اولين حکم شرعي که از سوي خداوند بر پيامبر و مسلمين تشريع گرديد، نماز بود و اولين نماز تاريخ اسلام با حضور سه نفر در روز دوم بعثت، به جماعت برگزار شد. به اين ترتيب پيامبر(ص) و اميرالمؤمنين(ع) و حضرت خديجه(س)، نخستين تشکل اجتماعي اسلام را حول محور عبوديت و نماز، شکل دادند.

 

با توجه به ارزش و قداست خانواده در می‏یابیم که: خانه، اولین مدرسۀ تربیت اخلاقی و دینی است و کودک به تدریج بر اساس مشاهدات روزمره، پایه‏های اخلاقی خود را پی‏ریزی می‏کند. در محیط خانه کودک تعالیم خوب و بد را فراگرفته و  زیربنای اخلاقی او شکل می‏گیرد. کودک مثال نهال تازه‏ای است که هر طور او را پرورش دهیم، رشد می‏کند و  نیز آنچه را که  بطور منظم در محیط خانه می‏بیند، نسبت به آن انس پیدا می‏کند.

صفحه1 از2

تماس با ما

اصفهان، شهرک امیریه، خیابان هفتم، فرعی سوم، پلاک 7

03137800803 - 09131649893 - 09131036850

03137800803

 

 آپاراتسروشتلگرامinsta1

logo-samandehi