ورود

عضویت
Search - K2 Improved Search Plugin by Offlajn
جستجو -مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو - محتوا
جستجو - خبرخوان ها
جستجو - وب لینک ها
مکان شما:صفحه اصلی»معاد شناسی»عالم قبر»پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ

توضیحی زیبا و مستند درمورد روز قیامت و نامگذاری آن به « یوم تبلی السرائر» و سازگاری آن با ستارالعیوب بودن خداوند از زبان استاد ابوالفضل بهرام پور.

به مدت 3:45

با توجه به اینکه ملائکة الله از حال افراد باخبرند این سوال مطرح می شود که آیا این علم به اعمال انسان سوال شونده تاثیری بر نحوه برخورد آنها با انسان در جهان آخرت دارد یا با همه در موقع سوال یکسان برخورد می شود؟ (برگرفته از برنامه این شبها) به مدت 3:14

بیان خاطره ای با واسطه از آیت الله قاضی در مورد فواید زیارت اهل قبور از زبان حجت الاسلام کازرونی . به مدت 2:43

روایتی تامل برانگیز از حضرت امام علی (ع) و سفارش ایشان به توجه بیشتر به دنیای آخرت، روز رستاخیز و حسابرسی در روز قیامت از زبان دکتر سید محسن میرباقری به مدت 1:58

از جمله دلايل تازه ماندن و نپوسيدن بدن پيامبران و امامان و بندگان نيك خداوند ارتباط قوي است كه ميان روح آنان و بدنشان بر قرار است. بايد توجه داشت كه مقام روح و نفس غير از بدن است . جنازه ، داخل قبر چه بپوسد يا نپوسد كارى به روح ندارد. بدنى كه داخل قبر شده است ، مانند لباسى مى باشد كه انسان آن را كنده باشد. روح در مقام شامخ خود متنعم به نعمتهاى الهى است و اگر فرض شود بدن قطعه قطعهگردد يا بسوزد و خاكستر گردد، چيزى از ثواب روحى اوكم نمى شود.

استحباب تلقین میت -به توحید, نبوت وامامت وولایت ائمه علیهم السلام با ذکر نامشان پس از گذاشتن وی در قبر وپیش از چیدن لحد ونیز بعد از دفن وپرا کنده شدن تشییع کنندگان بر ولی میت ویا نایب وی- در روایات معتبر وارد شده ومحل اتفاق فقهای شیعه است . کیفیت آن به این گونه است که پس از گذاشتن میت در قبر, ولی میت ویا نایب او داخل قبر شده با دست راست چانه راست میت وبا دست بازوی چپ ا و را گرفته وبه شدت تکان میدهد, سپس دهان خود را به گوش میت نزدیک کرده واو را تلقین میدهد .

ستيز و مجاهده با شيطان کاري مستمر و دايمي است و تا انسان در اين عالم زنده است و زندگي مي کند ادامه دارد. و دام هاي شيطان براي انسان هاي با تقوا و داراي کمال و شناخت بيشتر، ظريفتر و پيچيده تر و مخفي تر است. نخستين گام در مبارزه با شيطان اين است که اطاعت از او را به تدريج کم نموده و به آهستگي از شبکه هاي دام او خارج شويم هر چند در اين مبارزه ممکن است پاي انسان بلغزد و در مورادي فريب او را بخورد. هر چقدر ارتباط انسان با خداي متعال و معرفت نسبت به او عميق تر و گسترده تر باشد، تسلط شيطان بر او کمتر است. چنانچه خداي متعال در اين مورد مي فرمايد: انه ليس له سلطان علي الذين آمنوا و علي ربهم يتوکلون ؛ شيطان تسلطي بر کساني که مؤمن بوده و بر پروردگارشان توکل مي کنند ندارد ؛ (نحل، آيه 99) و نيز مي فرمايد: ان عبادي ليس لک عليهم سلطان؛ تو (شيطان) بر بندگان خاص من تسلط و نفوذي نداري ؛ (اسراء، آيه 65).

اگر انسان، مؤمن و با تقوا باشد و ره توشه آخرت را برگيرد، نه جان دادن هولى دارد و نه شب اول قبر هراسى و نه قيامت نگرانى دارد؛ از امام حسن(ع) پرسيدند: مرگ چيست كه نسبت بدان نادانند؟ فرمود(ع): «اعظم سرور يرد على المؤمنين»؛ «بزرگترين شادمانى كه بر مومنان وارد مى‏شود...»بحارالانوار، ج 6، ص 153. خرم آن روز كزين منزل ويران بروم‏ راحت جان طلبم از پى جانان بروم‏ بر هواى لب او ذره صفت رقص كنان‏ تا لب چشمه خورشيد درخشان بروم‏ همچنين امام صادق(ع) فرمودند:

اگر انسان، مؤمن و با تقوا باشد و ره توشه آخرت را برگيرد، نه جان دادن هولى دارد و نه شب اول قبر هراسى و نه قيامت نگرانى دارد؛ از امام حسن(ع) پرسيدند: مرگ چيست كه نسبت بدان نادانند؟ فرمود(ع): «اعظم سرور يرد على المؤمنين»؛ «بزرگترين شادمانى كه بر مومنان وارد مى‏شود...» (بحارالانوار، ج 6، ص 153). خرم آن روز كزين منزل ويران بروم‏ راحت جان طلبم از پى جانان بروم‏ بر هواى لب او ذره صفت رقص كنان‏ تا لب چشمه خورشيد درخشان بروم‏ همچنين امام صادق(ع) فرمودند: «القيامة عرس المتقين»؛ «قيامت زفاف و عروسى اهل تقوا است» (همان، ج 7، ص 176.) امام صادق(ع) فرمودند: «اذا مات المومن، شيعه سبعون الف ملك الى قبره فاذا ادخل قبره، اتاه منكر و نكر، فيقعدانه و يقولان له: من ربك؟ و ما دينك؟ و من نبيك؟

يک - در آموزه هاي اسلامي و ديني، شهيد جايگاهي بس بلند مرتبه و برجسته دارد. در آيات و روايات بسياري بدين جايگاه اشاره شده است که نمونه هايي چند از آنها يادآوري مي شود. الف) «ولا تحسبن الذين قتلوا في سبيل الله امواتا بل احياء عند ربهم يرزقون . فرحين بماءاتيهم الله من فضله و يستبشرون بالذين لم يلحقوا بهم من خلفهم الا خوف عليهم ولاهم يحزنون؛ (اي پيامبر) هرگز کساني را که در راه خدا کشته شدند، مردگان مپندار، بلکه آنان زنده بوده و نزد پروردگارشان روزي داده مي شوند. آنها به خاطر نعمت هاي فراواني که خداوند از فضل خود به ايشان بخشيده است خوشحالند و (نيز) به جهت کساني که هنوز به آنان نپيوسته اند خوش وقت؛ (زيرا جايگاه برجسته آنها را در آن جهان ديده و مي دانند) که آنها نه ترسي خواهند داشت و نه غمي» (آل عمران، آيه 169 - 170).

صفحه1 از4

تماس با ما

اصفهان، شهرک امیریه، خیابان هفتم، فرعی سوم، پلاک 7

03137800803 - 09131649893 - 09131036850

03137800803

 

 آپاراتسروشتلگرامinsta1

logo-samandehi