ورود

عضویت
Search - K2 Improved Search Plugin by Offlajn
جستجو -مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو - محتوا
جستجو - خبرخوان ها
جستجو - وب لینک ها
مکان شما:صفحه اصلی»اقتصاد مقاومتی»سایر مطالب

سایر مطالب

سبک زندگی (life Style)، مفهومی است که در ادبیات علوم اجتماعی و علم جامعه شناسی و مردم شناسی شکل گرفته است و معنایی است انداموار و به هم پیوسته از مولفه های مختلف که در شیوه زندگی انسان ها موثر است. سبک زندگی از نگاه جامعه شناسی پلی است میان انتخاب های فردی و عوامل ساختاری محدود کننده و همچنین تجربه های افراد در میدان های اجتماعی مختلف و مفاهیمی چون هویت، فرهنگ، سلیقه، مصرف، سنت و نوگرایی، فردیت وعمومیت، تولید و مصرف، طبقه و قشر، عاملیت و ساختارها و.. را شامل می شود.

چکيده

سؤال از چيستي و ماهيت اقتصاد اسلامي همواره از دغدغه‌هاي محققان اقتصاد اسلامي بوده است. گرچه در زمينه تبيين ماهيت اقتصاد اسلامي مباحث زيادي مطرح شده، هنوز ابهام‌هايي در اين زمينه وجود دارد. در اين مقاله براي بازخواني مجدد ماهيت دانش اقتصاد اسلامي، به دسته بندي، بررسي و نقد رويكرد‌هاي مختلف در تعيين ماهيت اقتصاد اسلامي مي‌پردازيم. بر اساس دسته بندي صورت گرفته در مقاله، رويکرد محققان اقتصاد اسلامي در مورد ماهيت اين دانش را مي‌توان بر مدار چهار مقوله موضوع ، منبع، غايت و پژوهشگر توضيح داد. فرضية ما در اين مقاله اين است که ملاک منبع شناخت ـ البته منابع کامل شناخت يعني عقل و نقل با تفسير آيت الله جوادي آملي ـ ملاک منطقي‌تري براي هويت بخشي به دانش اقتصاد اسلامي در دوران معاصر است. براي اثبات اين فرضيه، علاوه بر استدلال‌هاي منطقي به مجموعه‌اي از آثار مکتوب در قلمرو اقتصاد اسلامي كه عملاً بر مبناي معرفت شناختي مذكور شكل گرفته استناد شده است.

کليدواژه‌ها: اقتصاد اسلامي، اقتصاد ديني، منابع شناخت، عقل و نقل،روش شناسي، فلسفه اقتصاد اسلامي، ماهيت اقتصاد اسلامي

دکتر عادل پیغامی

دانش‌آموخته، استاد اقتصاد و عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام

مسئول اسبق دفتر پژوهش و تحقیق بسیج دانشجویی

رییس مرکز پژوهش‌های میان‌رشته‌ای دانشگاه امام صادق علیه‌السلام

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

انقلاب اسلامی و عرصه جدیدی به نام اقتصاد مقاومتی

امروزه جمهوری اسلامی در حوزه‌های اقتصادی خود با مسائل یا مفاهیمی مواجه است که به هیچ عنوان تاکنون چه در عرصه نظر و کتاب‌های درسی و چه در عرصه عمل و تجارب بشری مشابه و مابه‌ازای واقعی نداشته است. بنابراین خود انقلاب اسلامی مکلّف به نوآوری و ابتکار و نظریه‌پردازی و الگوسازی در این عرصه‌های جدید اقتصادی است. هر کشوری که علم استکبار‌ستیزی را برپا کند، نیازمند چنین الگوهایی است. یکی از این مفاهیم، «اقتصاد مقاومتی» است.

تماس با ما

اصفهان، شهرک امیریه، خیابان هفتم، فرعی سوم، پلاک 7

03137800803 - 09131649893 - 09131036850

03137800803

 

 آپاراتسروشتلگرامinsta1

logo-samandehi